SPF
woman with a cream on her face

Prehľad

Stres je bežnou súčasťou života každého z nás. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že mentálna pohoda a zdravie pleti spolu úzko súvisia (toto spojenie sa niekedy nazýva „os koža-mozog“). Súvislosť medzi nimi je vedecky podložená, pričom výskum ukazuje, že akútny (krátkodobý) stres a chronický (dlhodobý) stres sa môžu podpísať na kvalite ochrannej bariéry pleti (a tým aj na celkovom vzhľade pleti).1Tento jav sa často označuje termínom „(stresom) namáhaná pleť“, teda pokožka ovplyvnená stresom. Ak ste si všimli, že sa stav vašej pleti pred významnou udalosťou alebo blížiacim sa termínom v práci zhoršuje, možno to skutočne nie je len váš dojem. Je však dôležité si uvedomiť, že reakcia organizmu na stres je zložitá a výskum na túto tému ešte stále prebieha. Prečítajte si dôležité informácie o vzťahu medzi stresom, kožnou bariérou a vzhľadom pleti.

Fakty o strese a pleti

  • Podľa údajov Amerického inštitútu pre stres (AIS) približne 55 % Američanov uvádza, že sa počas dňa cíti v strese. 2
  • Existujú dva hlavné typy stresu: akútny stres (krátkodobý) a chronický stres (dlhodobý) . Oba typy môžu ovplyvniť vzhľad vašej pleti.
  • Stresom viditeľne zaťažovaná pleť môže byť viac citlivá, svrbivá alebo podráždená. Stres je tiež spojený s častejším výskytom prejavov akné, vrátane čiernych a bielych bodiek, ktorých sa ťažko zbavuje.
  • Existuje niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu zmierniť stresové faktory a riešiť problémy pleti spojené so stresom. V prípade pochybností vám najlepšie poradí lekár, ktorý tiež odpovie na všetky vaše otázky.

Čo je to namáhaná pleť?

Podľa Amerického inštitútu pre stres je stres reakciou organizmu na „fyzické, psychické alebo emocionálne vypätie.“2 Väčšina ľudí si pod pojmom stres predstaví emocionálny stres (napríklad tlak v práci alebo finančné problémy). Existuje však mnoho možných príčin stresu, vrátane environmentálnych a fyzických faktorov. Príkladom environmentálnych stresových faktorov sú znečistenie a škodlivé slnečné žiarenie, fyzické stresové faktory zahŕňajú napríklad choroby a zranenia. 

Keď je vaše telo vystavené stresovému faktoru, spustí chemickú reakciu, ktorá môže narušiť normálne fungovanie vašej pokožky. Pri tejto reakcii vznikajú látky, ktoré sú považované za „prozápalové“, čo znamená, že môžu narušiť bariérovú funkciu kože a potenciálne spôsobiť to, že vaša pokožka bude svrbieť, bude viac reaktívna a citlivá. 

Ako vyzerá stresom namáhaná pleť?

Ak je vaša pokožka nezvyčajne mdlá, červená, suchá alebo svrbí a je podráždená, môže to byť známkou toho, že na vašu pleť pôsobí stres. Vzhľad stresom namáhanej pleti sa však môže u jednotlivých osôb líšiť. Základom je individuálny prístup a hľadanie vzorcov medzi stresovými faktormi vo vašom živote a zhoršeným stavom pleti. Môžete si napríklad všimnúť, že sa vám pred stresujúcimi pracovnými termínmi alebo pracovným pohovorom objavuje viac akné.

Poznámka: Môže byť ťažké určiť, či je príčinou vašich kožných problémov stres alebo iný faktor. Je tiež možné, že je v hre viac príčin súčasne. Preto je nevyhnutné poradiť sa s dermatológom, kedykoľvek sa objavia nové kožné problémy. 

Ako stres ovplyvňuje vašu pleť?

Vaša pokožka je hlavnou ochrannou vrstvou deliacou vaše telo od vonkajšieho prostredia, ktorej úlohou je udržať vo vnútri „to dobré“ a nepustiť tam „to zlé.“ Keďže je vaša koža neustále vystavovaná vonkajšiemu prostrediu, je zraniteľnejšia voči vonkajším zdrojom stresu než ktorýkoľvek iný orgán v tele. Vaša pokožka môže tiež odrážať váš emocionálny stav a to, čo sa deje vo vašom tele. Tu je niekoľko spôsobov, ako môže stres ovplyvniť celkový vzhľad vašej pleti.

1. Stres môže viesť k narušeniu kožnej bariéry

Naša kožná bariéra (latinsky stratum corneum) hrá zásadnú úlohu pri udržaní hydratácie a komfortu pokožky. Ako najvrchnejšia vrstva pokožky pomáha zabraňovať strate vody a chráni pokožku pred škodlivými látkami a toxínmi. Niektoré zistenia poukazujú na to, že existuje súvislosť medzi stresom a narušením kožnej bariéry.4 Ak je kožná bariéra oslabená, môže to viesť k vzniku rôznych kožných problémov, ako je suchá pokožka, šupinatenie, svrbenie a zvýšená citlivosť.

2. Stres môže zhoršiť kožné problémy

Niektoré štúdie poukázali na to, že stres môže spôsobovať alebo zhoršovať niektoré kožné ochorenia. Medzi také ochorenia patrí ekzém, psoriáza a rosacea.3,4  Ak sa domnievate, že vaše problémy s pokožkou súvisia so stresom, je dôležité navštíviť svojho lekára alebo certifikovaného dermatológa. Ten vám pleť vyšetrí a ponúkne vám najlepšie produkty a plán ošetrenia na mieru vašej pleti. 

3. Stres môže vyvolať akné

Doterajší výskum ukazuje, že stres môže mať vplyv na závažnosť a frekvenciu výskytu akné.4 Podľa certifikovanej dermatologičky Dr. Marisy Garshick „stres môže určite hrať úlohu, pokiaľ ide o prejavy akné a ich zhoršovanie, pretože keď sme v strese, zvyšuje sa hladina kortizolu, čo môže prispieť k vzniku nedokonalostí”. Dr. Garshick hovorí, že ak sa chceme vyhnúť výskytu akné spôsobeného stresom, „najlepšie je pokúsiť sa nájsť spôsob, ako sa uvoľniť“.

4. So stresom môže súvisieť predčasné starnutie pleti

Chronický stres sa môže podpísať na vašej pleti v podobe viditeľných známok starnutia, vrátane jemných vrások a liniek a ochabovania pleti. Štúdie naznačujú, že emocionálny stres môže zvyšovať hladinu kortizolu, čo môže časom urýchliť viditeľné starnutie pleti.4,5 

Základné tipy na starostlivosť o namáhanú pleť

Napriek tomu, že stres zo života zrejme nie je možné úplne odstrániť, môžete podniknúť niektoré kroky, aby ste namáhanej pleti dopriali potrebnú starostlivosť. Tu ponúkame niekoľko takých tipov na starostlivosť o pleť, ktoré môžete zvážiť. 

Poraďte sa s dermatológom, ktorý vám môže dať odporúčanie priamo na mieru vašim potrebám

Namáhaná pokožka vyžaduje zvýšenú starostlivosť a pozornosť. Certifikovaný dermatológ vám môže odporučiť najlepšie produkty pre podráždenú pokožku a pomôže vám vytvoriť postup na cielenú každodennú starostlivosť o pleť, ktorá bude hydratovať, vyživovať a upokojovať stresom namáhanú pleť. Ak je príčinou výskytu akné stres, môže vám dermatológ odporučiť takú každodennú starostlivosť o pleť so sklonom k nedokonalostiam, ktorá zahŕňa produkty s benzoylperoxidom alebo kyselinou salicylovou

Tip: CeraVe Čistiaci gél proti nedokonalostiam a Gél proti nedokonalostiam tvoria vynikajúcu kombináciu pre pleť so sklonom k akné. Táto kombinácia na liečbu akné s obsahom 2 % kyseliny salicylovej pomáha odstraňovať akné, zabraňuje vzniku nových nedokonalostí a zlepšuje vzhľad pórov.

Zaraďte do starostlivosti o pleť produkty s ceramidmi.

Zaradenie produktov s obsahom ceramidov do každodennej starostlivosti o pleť môže pomôcť podporiť zdravú kožnú bariéru. To je obzvlášť dôležité, pretože, ako bolo uvedené vyššie, chronický stres je spájaný s možným narušením kožnej bariéry. Všetky produkty značky CeraVe obsahujú jedinečnú zmes troch základných ceramidov, ktoré pomáhajú udržovať a obnovovať ochrannú bariéru pokožky. Ak sa chcete o ceramidoch dozvedieť viac, prečítajte si článok Veda o ceramidoch

Používajte každý deň opaľovací krém

Opaľovací krém je vždy nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o pleť. Použitie opaľovacieho krému so širokospektrálnou ochranou SPF 50 každý deň (či prší alebo svieti slnko) môže pomôcť ochrániť vašu pokožku pred škodlivým UV žiarením, ktoré je známym stresovým faktorom okolitého prostredia. Odporúčame vyberať opaľovacie krémy, ktoré sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi, bez parfumácie a so zložením obsahujúcim tri základné ceramidy – ako je náš Hydratačný pleťový krém SPF 50. Tento denný krém ochrannýmn faktorom 50 je ideálnou voľbou pre všetky typy pleti, vrátane citlivej pleti a pleti so sklonom k akné.

Vyskúšajte techniky znižovania stresu

Ak chcete obnoviť zdravý vzhľad pleti, je kľúčové riešiť hlavné príčiny vašich problémov s pleťou (v tomto prípade stres). Na zníženie stresu môžete vyskúšať viac techník, kým nenájdete tú, ktorá vám bude vyhovovať. Ak mávate problémy s nedokonalosťami pleti spôsobenými stresom, môže byť užitočná napríklad meditácia, ktorá patrí medzi prospešné každodenné návyky.

Poznámka: Ak trpíte chronickým stresom a je pre vás ťažké ho zvládať, obráťte sa na svojho lekára alebo licencovaného odborníka na duševné zdravie, ktorý vám poradí.

Dodržujte zdravú životosprávu

Pre zdravie pokožky je kľúčovou vyvážená strava a zdravý životný štýl. Podľa výskumu univerzity Harvard Health môže vyvážená strava a cvičenie pomôcť regulovať stres a pozitívne ovplyvniť vzhľad vašej pleti.1 Pre mnoho ľudí je pri strese náročné zdravú životosprávu dodržiavať, ale vyhradiť si čas starostlivosti o seba je veľmi dôležité. Jedným zo spôsobov, ako si môžete dopriať chvíľku pre seba, je každodenná hydratácia tela krémom obnovujúcim ochrannú kožnú bariéru, ako je napr. CeraVe Hydratačný krém. Tento vyživujúci, nemastný krém s ceramidmi pomáha obnoviť vzhľad a pocit hladkej, pružnej a zdravo vyzerajúcej pleti.

Zdroje

  1. Mshs, Neera Nathan Md. „Stress May Be Getting to Your Skin, but It’s Not a One-way Street.“ Harvard Health, apríl 2021.

  2. Boyd, Danielle. „Daily Life - the American Institute of Stress.“ The American Institute of Stress, 30. marca 2022.

  3. Graubard R, Perez-Sanchez A, Katta R. „Stress and Skin: An Overview of Mind Body Therapies as a Treatment Strategy in Dermatology.“ Dermatol Pract Concept. 1. septembra 2021; 11(4):e2021091. doi: 10.5826/dpc.1104a91. PMID: 34631261; PMCID: PMC8480446.

  4. Chen Y, Lyga J. „Brain-skin connection: stress, inflammation and skin aging.“ Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(3):177–90. doi: 10.2174/1871528113666140522104422. PMID: 24853682; PMCID: PMC4082169.

  5. De Tollenaere, Morgane, et al. „Well‐aging: A New Strategy for Skin Homeostasis Under Multi‐stressed Conditions.“ Journal of Cosmetic Dermatology, sv. 19, č. 2, Wiley-Blackwell, február 2020, s. 444-55

Message
Download Chrome