Staraj sa o problematickú pokožku ako expertZákladné informácie o akné
Pokiaľ vás často trápi akné, asi premýšľate o tom, čo je príčinou vzniku týchto nepríjemných nedokonalostí pleti. Ako s týmto problémom účinne bojovať?
Fakty a mýty o akné
Štúdie ukazujú, že až 85 % populácie sa v priebehu života stretne s akné.1 Hoci je akné veľmi rozšírené, stále existuje mnoho mylných domnienok o tom, čo môže akné zapríčiniť a ako tieto nedokonalosti pleti riešiť. Situáciu (zdanlivo) komplikuje skutočnosť, že rozlišujeme mnoho typov akné, napríklad čierne bodky, biele bodky alebo pustuly. Pozrime sa spoločne na najčastejšie mýty o akné, aby sme vám pomohli lepšie pochopiť, ako k tomuto problému s pleťou pristupovať.
Domnienka o akné #1
Mýtus: Pokiaľ trpíte akné, nemali by ste pleť hydratovať
Pokiaľ je vaša pleť mastnejšia – čo aknózna pleť často býva – môžete mať pocit, že hydratácia stav vašej pleti zhorší. V skutočnosti je ale práve hydratácia nevyhnutnou súčasťou efektívnej starostlivosti o pleť. A platí to pre všetky typy pleti, vrátane pleti so sklonom k akné.
Fakt: Hydratácia je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o aknóznu pleť
Vynechanie hydratačného krému môže spôsobiť, že vaša pleť bude dehydratovaná. To môže následne viesť k nadmernej produkcii kožného mazu, ktorým pleť svoju dehydratáciu kompenzuje. Táto zvýšená produkcia mazu môže viesť k upchávaniu pórov a vzniku akné. Aby bola vaša pleť hydratovaná a nedošlo k zhoršeniu akné, odporúčame siahnuť po ľahkých nekomedogénnych hydratačných krémoch. Počas dňa potom používajte hydratačný krém s ochranným SPF faktorom.
Domnienka o akné #2
Mýtus: Aby ste sa zbavili akné, je nutné používať nešetrné prípravky
Pokiaľ máte akné, možno vám napadne navrstviť na pleť čo najviac ingrediencií pôsobiacich proti týmto nedokonalostiam, aby vaša pleť bola čo najskôr opäť ako predtým. V skutočnosti je ale boj s akné maratón, nie šprint, a nadmerné používanie nešetrných, koncentrovaných prípravkov a aktívnych látok proti akné môže zapríčiniť, že vaša pleť bude suchá a podráždená.
Fakt: Silnejšie nutne neznamená lepšie
Čo sa akné týka, menej niekedy znamená viac. Navzdory všeobecne rozšírenému presvedčeniu nie je pocit pálenia pokožky počas starostlivosti o aknóznu pleť úplne dobrý. Prípravky CeraVe pre pleť so sklonom k akné sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi tak, aby pomáhali minimalizovať vznik akné, a zároveň nenarušujú ochrannú kožnú bariéru.
Domnienka o akné #3
Mýtus: Akné je spôsobené tým, že sú na pleti nečistoty
Ľudia, ktorí trpia akné, často predpokladajú, že je ich pleť špinavá, a preto siahnu po drsných prípravkoch čistenia a agresívnom peelingu v nádeji, že ich pleť potom bude dokonale čistá. Umývanie tváre je síce rozhodne nevyhnutnou súčasťou rutiny starostlivosti o pleť, ale prehnané čistenie môže narušiť kožnú bariéru a akné potenciálne ešte zhoršiť.
Fakt: Nečistoty nespôsobujú akné
Hoci si to niektorí ľudia stále myslia, hlavnou príčinou akné nie je špina na pleti. K vzniku akné dochádza vtedy, keď sa kožné póry upchajú nečistotami, ako je kožný maz, odumreté kožné bunky a baktérie. Na odstránenie kožného mazu sa odporúča umývať si tvár dvakrát denne jemným, nevysušujúcim prípravkom čistenia, ktorý je určený pre aknóznu pleť.
Rutina pre pleť so sklonom k akné
1. krok:
Čistiaci gél proti nedokonalostiamPrípravok na umývanie tváre s 2 % kyselinou salicylovou pre problematickú pleť
2. krok:
Gél proti nedokonalostiamGélový prípravok pre aknóznu pleť s 2 % kyselinou salicylovou
3. krok:
Hydratačný pleťový krém (s SPF aj bez)So širokospektrálnym UV faktorom na deň a niacínamidom na noc
Galéria prípravkov proti akné
Čistiaci gél proti nedokonalostiam
Prípravok na umývanie tváre s 2 % kyselinou salicylovou pre problematickú pleť
Gél proti nedokonalostiam
Gélový prípravok pre aknóznu pleť s 2 % kyselinou salicylovou
Retinolové sérum pre obnovu pleti
Pleťové sérum na minimalizovanie stôp po akné a viditeľných pórov
Hydratačný pleťový krém SPF 50
Každodenná širokospektrálna ochrana proti UV žiareniu s ľahkou hydratačnou textúrou
Fakty o akné: najčastejšie otázky
-
Čo spôsobuje akné?
Ako sme už uviedli, akné vzniká, keď dôjde k upchaniu pórov kožným mazom, odumretými kožnými bunkami a (v niektorých prípadoch) baktériami. Pokiaľ máte mastnú pleť alebo máte akné v rodinnej anamnéze, môže sa u vás tento problém vyskytovať častejšie. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispievať k vzniku alebo zhoršeniu akné, patrí vlhké počasie, hormonálne výkyvy a nesprávna starostlivosť o pleť (napríklad vytláčanie).
Používanie mastnej kozmetiky, ktorá upcháva póry, môže v niektorých prípadoch viesť aj k tvorbe pupienkov. Tento typ akné má dokonca svoj vlastný názov: "acne cosmetica". To samozrejme nie sú všetky príčiny akné. Akné je komplexným problémom pleti a môže byť ovplyvnené celým radom vnútorných aj vonkajších faktorov.
-
Môžem mať pupienky zo stresu?
Nevymýšľate si to: Stres môže ovplyvňovať stav vašej pleti. Stres síce nie je priamou príčinou akné, ale môže byť dôvodom toho, že vaša pleť nie je bezchybná. Keď ste v strese, vaše telo uvoľňuje rôzne hormóny, vrátane androgénov a kortizolu – oba tieto hormóny môžu spôsobiť, že vaša pleť produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. A ako sme sa už zmienili, nadbytočný maz môže upchávať póry a viesť k zvýšenému výskytu akné.
-
Aké sú hlavné typy akné?
Existuje niekoľko rôznych typov akné, ale medzi najčastejšie radíme čierne a biele bodky, pupienky, papuly, noduly a cysty. Komedonové akné, ako sú čierne a biele bodky, vzniká, keď sa póry upchajú mazom a odumretými kožnými bunkami. Pokiaľ je pór otvorený, jeho obsah oxiduje, čo vedie k vzniku uzavretého komedonu (alebo čiernej bodky). Pokiaľ je pór uzavretý, objaví sa biela bodka.
Keď sa do upchatého póru dostanú baktérie, môžu sa objaviť závažnejšie formy akné – pupienky, pustuly a noduly. A na záver je tu ešte cystické akné, ktoré je vo všeobecnosti považované za najťažšie liečiteľné. Tento typ akné spôsobuje vznik hnisom naplnených cýst hlboko v koži a k jeho účinnej liečbe je spravidla potrebný dermatológ.
-
Môžem mať akné aj v dospelosti?
Možno si myslíte, že akné je problémom pleti dospievajúcich, ale pravdou je, že akné môže mať každý. Prieskum vykonaný časopisom Journal of the American Academy of Dermatology zistil, že viac než 42 % dospelých vo veku 20 rokov a viac sa stretáva s akné.2 Pokiaľ teda trpíte akné aj po období puberty, nezúfajte: nie ste v tom sami. Dôležité je, že akné v dospelosti je možné zvládnuť. Pokiaľ sa snažíte dostať akné pod kontrolu v dospelom veku, zvážte konzultáciu s dermatológom.
-
Prečo sa mi na pokožke po odoznení akné objavujú tmavé škvrny?
Tmavé škvrny, ktoré sa objavujú po akné, sú spôsobené nadmernou produkciou melanínu, čo je pigment prirodzene obsiahnutý v koži. Tmavými škvrnami označujeme aj stopy po akné (alebo pozápalové hyperpigmentácie), vyskytujú sa najmä u ľudí s tmavším odtieňom pleti. Dosiahnuť zjednotený vzhľad pleti tak môže byť náročné – najmä preto, že často trvá pomerne dlho, kým škvrny vyblednú.
Preto do svojej večernej rutiny starostlivosti o pleť zaraďte CeraVe Retinolové sérum pre obnovu pleti. Jeho zloženie s obsahom zapuzdreného retinolu, rozjasňujúcim extraktom zo sladkého drievka a tromi základnými ceramidmi pomáha dosiahnuť zjednotenejší vzhľad pleti a podporuje ochrannú kožnú bariéru.
-
Čo keď pupienok vytlačím, zhorší sa tým?
Pokiaľ máte na koži veľký zapálený pupienok, môže byť naozaj lákavé ho vytlačiť. To ale môže spôsobiť viac škody než úžitku. Nielenže sa po vytlačení pupienka zvýši pravdepodobnosť vzniku stôp po akné, ale stav akné sa môže zhoršiť. Baktérie z povrchu prstov sa totiž môžu rozšíriť do vašej pokožky. Riešte preto výsev akné radšej pomocou jemného lokálneho prípravku. Vyskúšať môžete napríklad CeraVe Gél proti nedokonalostiam, ktorý neobsahuje alkohol. Na čistú a suchú pleť naneste tenkú vrstvu gélu raz až trikrát denne, pre viditeľne čistejšiu pleť do troch dní.
-
ZDROJE
1. “Skin Conditions By The Numbers.” American Academy of Dermatology Association, 2023.
2. Collier, Christin N. et al. “The prevalence of acne in adults 20 years and older.” Journal of the American Academy of Dermatology, 2008."