Základné pravidlá hydratácie pokožky v chladnom počasí
Hydratáciu potrebuje každý typ pleti. Či už vás trápi suchá a svrbiaca pokožka, mastná pleť, alebo vás trápi dehydratácia, zamerajte sa na posilnenie kožnej bariéry a dodajte svojej pokožke dostatočnú výživu počas celého dňa. Najmä v chladnom počasí, kedy je naša pokožka vystavená nepriaznivým vonkajším faktorom, ako sú vietor, nízke teploty, príliš vykurované miestnosti či vlhkosť a mráz, je hydratácia pokožky pre zdravý vzhľad pleti a pocit komfortu nevyhnutná.
Prípravok vyberajte podľa typu pleti
V prvom rade si zodpovedzte otázku, aký typ pleti máte. To ovplyvní následný výber prípravku, respektíve jeho aktívne látky a textúru. Suchá pleť potrebuje výživnú
a hustejšiu textúru, ktorú nájdete napríklad v Hydratačnom kréme , pre zmiešanú pleť zvoľte skôr ľahšiu textúru Hydratačného mlieka či pleťového krému a pri mastnej pleti dbajte na to, aby textúra bola ľahšia a prípravok neupchával póry, bol tzv. nekomedogénny.
Častou obavou a zároveň mýtom v spoločnosti je, že hydratačné prípravky obsahujú vodu, ktorá v zime spôsobuje zamŕzanie prípravku na pleti. Toho sa nemusíte obávať, hydratačné krémy iba fixujú molekuly vody, ktoré už v pokožke sú, a zabraňujú ich vypareniu spôsobenému napríklad zmenou teploty.
Hydratácia a svrbenie kože
Pre hydratáciu celého tela vyberajte v chladnejšom počasí hustejšie textúry, pri kvalitných prípravkoch sa nemusíte báť, že by vašu pokožku zaťažovali. Pomáhajú redukovať svrbenie kože zapríčinené suchosťou a vašu pokožku vyživia do hĺbky. Prípravky nanášajte ideálne do 3 minút po osprchovaní či kúpeli, aby bol efekt čo najvýraznejší. Pre posilnenie účinku si priemerne raz za týždeň doprajte peeling, ktorý zbavuje vrchnú časť pokožky odumretých buniek, a pripravuje ju tak na aplikáciu ďalších prípravkov. Vďaka tomu koža ľahšie absorbuje účinné látky. Ale pozor, peeling by mal byť vždy jemný, aby nedošlo k príliš silnej exfoliácii.
S hydratáciou môžete začať už počas samotného umývania, ideálne sú čistiace oleje, ktoré vašu kožu vyživia a nezanechajú mastnú. Vyvarujte sa však príliš horúcej vode a čas strávený v sprche redukujte len na niekoľko minút.
Suché ruky
Častým problémom v chladnom počasí je aj suchá koža na rukách. Vždy so sebou noste krém na ruky, ktorý môžete kedykoľvek počas dňa aplikovať. Nečakajte s krémom na moment, kedy vaša koža na rukách popraská, starajte sa o ňu pravidelne, aby ste vysušeniu predišli. Popraskaná pokožka umožňuje ľahšie prestúpenie patogénnych mikroorganizmov a následnému začarovanému kruhu podráždenia, zápalu, olupovaniu a narušeniu kožnej bariéry.
Zdravá kožná bariéra je pre hydratáciu zásadná
Čo sa zloženia hydratačných prípravkov týka, zamerajte sa na obsah ceramidov, ktoré významne prispievajú k posilneniu kožnej bariéry. Tá je nielen prirodzeným ochrancom našej kože, ale pomáha v pokožke udržiavať aj hydratáciu. Kožná bariéra je zhruba z 50 % tvorená práve ceramidmi, ale pokiaľ ich stráca, trpí na suchosť, pnutie a svrbenie. Ako ceramidy fungujú? Môžete si ich predstaviť ako malé spojky, ktoré držia kožné bunky pohromade. Vďaka nim je bariéra neporušená a pevná, a môže plniť svoju funkciu – udržiavať hydratáciu v pokožke, von naopak prepúšťať nechcené nečistoty.
Všetky prípravky CeraVe obsahujú 3 typy ceramidov, vybrané s pomocou dermatológov, ktoré posilňujú funkciu kožnej bariéry. MVE technológia postupného uvoľňovania v prípravkoch CeraVe navyše zaručuje, že sa kľúčové látky vstrebávajú do kože počas dňa postupne, čo prispieva k udržaniu hladiny hydratácie a obnove kožnej bariéry.
Tipy navyše
Pre dobrý stav pokožky a správnu hydratáciu môžeme urobiť veľa aj pomocou stravy a pitného režimu. Počas dňa nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. Pokiaľ máte tendenciu na vodu zabúdať, vyskúšajte aplikácie s pripomienkami, alebo si jednoducho postavte pohár s vodou na stôl, nech ho máte neustále na očiach.
Hydratáciu pokožky podporíte aj kvalitnou stravou. Pre zdravú a hydratovanú pokožku sú dôležité vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín E a vitamín C, z minerálov je to kremík, vápnik a zinok. Dôležité prvky nájdete napríklad v orieškoch, semienkach, listovej zelenine, uhorkách či špenáte.
Príjemnou podporou obranyschopnosti pokožky, jej výživy a hydratácie sú aj masáže a procedúry, ktoré prispievajú k celkovému uvoľneniu tela a zlepšujú krvný a lymfatický obeh. Vďaka aktivácii procesov v pokožke získava koža väčšiu pružnosť, podporu kožného filmu a fixáciu vody vo vnútri pokožky.