SPF
mozole na rukách

 

Mozole na rukách môžu vznikať pri činnostiach, ktoré zahŕňajú uchopenie alebo trenie. Hoci nie sú škodlivé, môžu byť nepríjemné a nevzhľadné.

V tomto článku vám vysvetlíme, ako vzniku mozoľov na rukách predchádzať, aké sú ich príčiny a typy a aké ošetrenia a krémy môžu pomôcť zmierniť ich príznaky.

Čo presne sú mozole na rukách?

Mozole na rukách sú časti stvrdnutej, zrohovatenej kože, ktoré vznikajú opakovaným kontaktom alebo tlakom. Na rozdiel od pľuzgierov, ktoré sú vyplnené tekutinou, sú mozole suché a tvrdé a zvyčajne majú žltkastý alebo sivý odtieň.

Všeobecne sa tieto útvary objavujú hlavne na kĺboch, dlaniach a prstoch a prejavujú sa pri činnostiach, ako je používanie nástrojov, hranie na hudobné nástroje alebo vykonávanie športov zahŕňajúcich opakované alebo úchopové pohyby.

Vznikajú preto, že sa koža prirodzene chráni proti tlaku alebo neustálemu treniu, čo vedie k vzniku mozoľov na rukách alebo inej časti tela.

Existujú opatrenia, ktorými je možné mozoľom predchádzať, napríklad nosenie ochranných rukavíc a používanie hydratačného krému alebo krému na ruky, ktorý pokožku zjemní a zvláčni.

Hoci mozole nepredstavujú závažný problém, môžu byť nepríjemné, bolestivé a niekedy sa môžu zapáliť. Pokiaľ vám teda mozole bránia v bežných činnostiach, je vhodné poradiť sa s dermatológom, ktorý vám poradí, aké opatrenia budú v danom prípade vhodné.

Rozdiel medzi mozoľmi a otlakmi

Mozole a otlaky sa často zamieňajú, ale ide o dve rôzne kožné ochorenia. Oboje zvyčajne vzniká v dôsledku tlaku alebo trenia kože. Sú však medzi nimi rozdiely:

  • Výskyt: Všeobecne sa mozole objavujú na rukách a chodidlách v dôsledku trenia a iných vplyvov, ktorým je koža v tejto špecifickej oblasti vystavená. Otlaky sa obvykle objavujú na prstoch nôh. S ohľadom na rozdiely medzi oboma druhmi je dôležité zvoliť správnu liečbu.
  • Fyzický vzhľad: Mozole sú plochejšie a hrubšie ako otlaky, ktoré majú tvrdý, vyvýšený stred. Okrem toho môžu mať mozole žltý alebo sivý odtieň, zatiaľ čo otlaky sú obvykle spojené so zapálením.

Liečba: Liečba mozoľov a otlakovsa líši. V prípade mozoľov obvykle stačí na ich liečbu pravidelná aplikácia regeneračného krému. Naopak otlaky môžu vyžadovať odborné odstránenie podiatrom.

Príčiny vzniku mozoľov na prstoch rúk a nôh

Medzi hlavné príčiny vzniku tejto drobnej kožnej deformácie patria:

  • Vykonávanie opakujúcich sa úkonov, ako je písanie na klávesnici či hranie na hudobný nástroj, alebo iných činností, napr. práca na záhrade alebo zdvíhanie závaží, ktoré vyžadujú pevný úchop a môžu prispievať k vzniku mozoľov. Znížiť riziko vzniku mozoľov môžu pomôcť prestávky a pravidelné preťahovanie dlaní a prstov počas týchto činností.
  • Mozole na prstoch môže spôsobiť aj vystavenie chemickým látkam, preto sa odporúča pri manipulácii s látkami agresívnymi k pokožke používať ochranné pomôcky.
  • Zmeny v spôsobe chôdze môžu spôsobiť nedostatočný došľap s nadmerným tlakom v určitom mieste chodidla.
  • Deformácia kostí nôh, ako sú vbočené palce, ostrohy alebo osteoartróza. Tieto ochorenia spôsobujú, že postihnutá kostná oblasť pri chôdzi alebo pri používaní obuvi tlačí na kožu a podporuje vznik mozoľov.
  • K tvorbe stvrdnutej kože môžu prispievať aj kožné ochorenia, ako sú ekzémy alebo psoriáza. Ak sú mozole sprevádzané ďalšími príznakmi alebo nereagujú na liečbu, je vhodné poradiť sa s lekárom.
  • Nedostatočná hygiena rúk môže viesť k hromadeniu odumretých kožných buniek, ktoré tiež môžu mozole zapríčiniť. Preto je dôležité používať jemné, hydratačné mydlá a krémy, aby ste mali ruky čisté a zdravé.

Typy mozoľov a otlakov na rukách a nohách

  1. Bežné mozole sa objavujú na dlaniach a prstoch v dôsledku trvalého tlaku alebo trenia a sú obvykle nebolestivé. V takýchto prípadoch je výhodné používať ochranné rukavice.
  2. Problematickejšie sú kurie oká alebo mäkké otlaky v medziprstí, ktoré typicky v tejto oblasti vznikajú, spôsobujú nepohodlie a sú náchylnejšie na infekciu. Aby ste predišli ich vzniku, odporúčajú naši odborníci nosiť vhodnú obuv a dodržiavať hygienu. V závažných prípadoch môže byť potrebné použiť špeciálne náplasti, alebo sa ich odstránenie vykonáva dokonca chirurgicky.
  3. Na spodnej strane chodidla a na prstoch sa môžu tiež objaviť tvrdé mozole alebo plantárne bradavice spôsobené dlhým státím alebo zle padnúcou obuvou. Môžu byť bolestivé a obmedzovať pohyblivosť. Preto je dôležité zvoliť správnu obuv a navštíviť lekára, ak je mozoľ infikovaný alebo krváca.
  4. Pľuzgiere sa objavujú na špičkách prstov a sú bežne spôsobené trením obuvi alebo vychýlením prsta.

Reaktívna a silná perforujúca kolagenóza je vzácne kožné ochorenie, ktoré spôsobuje stvrdnuté a svrbivé papuly. Tento typ mozoľu nie je tak obvyklý. Väčšinou súvisí s inými zdravotnými problémami, ako je ochorenie obličiek alebo cukrovka, a preto vyžaduje špecializované lekárske ošetrenie.

 

mozole na ruke

Ako sa zbaviť mozoľov na rukách?

Existujú prípravky, ktoré mozole liečia a pomáhajú ich odstrániť. Príznaky sa však môžu vrátiť, ak sa fyzická aktivita alebo pôvod ochorenia v každodennom živote človeka opakuje. Preto je dôležité ich riadne ošetriť a v prípade akýchkoľvek poranení alebo pretrvávajúcich problémov navštíviť odborníka.

Niektoré spôsoby liečby:

  • Použitie pemzy alebo pilníka. Namočte si ruky do teplej vody, aby ste stvrdnutú kožu zmäkčili, a potom jemne šúchajte postihnuté miesta nástrojom. Je nutné postupovať šetrne, pretože príliš hrubý zásah môže spôsobiť bolesť a nepohodlie a následne situáciu ešte zhoršiť.
  • Ďalšou možnosťou je použitie krému na mozole určeného špeciálne na drsnú kožu na rukách. Tieto krémy zrohovatenú kožu zmäkčujú a uľahčujú jej odstránenie.
  • Najlepšou stratégiou pri riešení mozoľov je vždy prevencia. Okrem toho je tiež dôležité stav kože priebežne sledovať, aby nedošlo k infekcii alebo bolesti.

Krém na mozole na rukách

Mozole na rukách môžete zjemniť pomocou špeciálnych krémov, ktoré obsahujú zložky, ktoré hydratujú a zároveň zabraňujú tvorbe nových mozoľov.

Skvelou voľbou pre tých, ktorí majú extrémne suché ruky a hľadajú produkt, ktorý pomáha hojiť a upokojovať stvrdnutú pokožku, je CeraVe Obnovujúci krém na ruky. Tento krém bol vytvorený a vyvinutý dermatológmi a obsahuje 3 základné ceramidy a  technológiu multivezikulárnej emulzie na hydratáciu rúk počas 24 hodín a ochranu a obnovu kožnej bariéry. Obsahuje aj kyselinu hyalurónovú a glycerín, ktoré majú vyživujúce a hydratačné vlastnosti.

krém na ruky

Jednou z jeho hlavných zložiek je kyselina hyalurónová, ktorá pomáha zvlhčovať mozoľnatú kožu a otlaky.

Pri pravidelnom používaní si všimnete, že mozole sa zmenšujú a ruky nie sú tak suché.

Krém by sa mal aplikovať tak často, ako je to potrebné na dosiahnutie pozitívnych výsledkov. Krém jemne vmasírujte do postihnutej oblasti a nechajte ho úplne vstrebať.

Je potrebné mať na pamäti, že okrem hydratácie a výživy rúk je hydratácia veľmi dôležitá aj pre zvyšok tela, a preto CeraVe ponúka CeraVe Hydratačný krém, produkt vyvinutý dermatológmi, vhodný na citlivú a suchú pokožku. Slúži na hĺbkovú a dlhotrvajúcu hydratáciu a ochranu suchej a šupinatej pokožky. Obsahuje jedinečnú kombináciu látok, vrátane základných ceramidov, kyseliny hyalurónovej a glycerínu, ktoré pomáhajú posilňovať ochrannú bariéru pokožky, čím zaisťujú, že pokožka bude hydratovaná a chránená pred vonkajšími vplyvmi.

Hydratačný krém

Tipy na prevenciu mozoľov na prstoch rúk a nôh

Ako sme už spomínali, u osôb náchylných na vznik mozoľov je najdôležitejšou liečbou prevencia. Pri každodenných činnostiach je dôležité si počínať obozretne a používať správne nástroje, napríklad rukavice pri manuálnej práci, aby sa zabránilo tvorbe otlakov a mozoľov.

  1. Noste pohodlnú obuv: Topánka by mala byť dostatočne široká a mal by v nej byť dostatok miesta na prsty. Vysoké podpätky nenoste príliš dlhú dobu. Často sa prezúvajte, aby si noha odpočinula a znížil sa tlak a trenie.
  2. Noste ponožky: Noste ponožky správnej veľkosti, bez záhybov a švov, ktoré by mohli vytvárať tlak a odierať pokožku.
  3. Používajte ochranné vložky: Použitie vložiek zabráni tomu, aby obuv tlačila na kožu. Užitočné môžu byť aj oddeľovače prstov.
  4. Hydratujte: Pravidelne si na nohy nanášajte špeciálny krém, masť alebo hydratačné mlieko. Vmasírujte produkt do pokožky, kým sa úplne nevstrebe.
  5. Navštívte špecialistu: Najmä ak trpíte otlakmi alebo inými kožnými problémami na nohách či rukách alebo ak ste diabetik. Špecialista môže analyzovať odtlačok nohy, čo pomôže odhaliť miesta najväčšieho tlaku pri chôdzi a následne stanoviť čo najpresnejšiu diagnózu.
Message
Download Chrome