Mýty a fakty o opaľovacích krémoch s Dr. Nkem Ugonabo
Pokiaľ ide o ochranu pokožky pred škodlivými slnečnými lúčmi, je nevyhnutné mať správne informácie. Bohužiaľ existuje mnoho mylných predstáv o opaľovacích krémoch, ktoré môžu viesť k nejasnostiam ohľadom toho, ako, kedy a prečo opaľovací krém používať. Aby sme pomohli vyvrátiť tieto časté mýty o SPF, konzultovali sme ich s certifikovanou dermatologičkou (a konzultantkou CeraVe) Dr. Nkem Ugonabo.
Prehľad
Tipy Dr. Ugonabo ohľadom opaľovacích krémov
- Tip č. 1: „Ľudia by mali používať prípravky s ochranným faktorom SPF na všetkých odhalených miestach. Často sa zabúda na krk, oblasť za ušami, hornú časť rúk a chodidlá.“
- Tip č. 2: „Pri výbere opaľovacieho prípravku kontrolujte, či obsahuje prospešné zložky, ako sú napr. ceramidy a kyselina hyalurónová, najmä ak chcete, aby prípravok vašu pokožku hydratoval a vyživoval.“
- Tip č. 3: „Odporúčam opaľovacie krémy bez parfumácie, aby ste minimalizovali riziko podráždenia, najmä ak máte citlivú pokožku.“
11 vyvrátených mýtov o opaľovacích krémoch
Každodenná ochrana proti slnečnému žiareniu je zásadná bez ohľadu na váš vek, odtieň pleti alebo životný štýl. Aby vám opaľovacie prípravky prinášali čo najviac výhod, zostavili sme zoznam 11 mýtov o opaľovacích krémoch a uviedli sme ich na pravú mieru.
Mýtus č. 1: V zime alebo keď je vonku zamračené opaľovací krém nepotrebujete.
Často sa ľudia mylne domnievajú, že pokiaľ je vonku zamračené alebo chladno, môžu opaľovací krém vynechať. V skutočnosti však škodlivé UV lúče pôsobia aj v zimných mesiacoch alebo aj vtedy, keď je pod mrakom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže sneh odrážať až 80 % UV žiarenia.1 A podľa Úradu pre ochranu životného prostredia Spojených štátov amerických (EPA) dokážu UV lúče tiež prejsť až 80 % ľahkej oblačnosti.2
„Je dôležité chrániť sa pomocou SPF po celý rok, a to ako v letných, tak aj v zimných mesiacoch,“ hovorí Dr. Ugonabo. „Svojim pacientom pripomínam, že UV lúče pôsobia, aj keď je zamračené.“ Jej motto znie: „To, že nevidíš slnko, neznamená, že slnko nevidí teba.“ Inými slovami, je dôležité používať opaľovací krém aj v dňoch, keď nie je na prvý pohľad slnečno.
Mýtus č. 2: Opaľovacie krémy sú škodlivé
Opaľovacie a hydratačné prípravky CeraVe s SPF sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi tak, aby boli šetrné k vašej pokožke. Neobsahujú parfumáciu ani benzén a boli testované na prítomnosť alergénov. „Mnohé výskumné štúdie preukázali, že používanie opaľovacieho krému môže minimalizovať krátkodobé aj dlhodobé poškodenie kože spôsobené slnečnými lúčmi,“ vysvetľuje Dr. Ugonabo.3,4 Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) navyše reguluje prípravky na ochranu proti slnečnému žiareniu, aby sa zabezpečilo, že spĺňajú ich normy bezpečnosti a účinnosti. Najnovšie informácie o bezpečnostných predpisoch týkajúcich sa opaľovacích krémov nájdete na internetových stránkach FDA.3
Mýtus č. 3: Vyššia hodnota SPF znamená, že nemusíte opaľovací krém aplikovať znovu tak často
Skratka SPF znamená „Sun Protection Factor“ – ochranný slnečný faktor. „Vyjadruje množstvo UV žiarenia, ktoré je potrebné na vznik spáleniny na chránenej pokožke v porovnaní s nechránenou,“ vysvetľuje Dr. Ugonabo. „Čím vyššia je teda hodnota SPF, tým vyššia je ochrana pred spálením.“ Podľa Americkej dermatologickej akadémie (AAD) dokážu opaľovacie prípravky s ochranným faktorom SPF 30 zablokovať až 98 % UVB žiarenia – typ UV žiarenia, ktorý spôsobuje spáleniny od slnka.4
Použitie výrobku s vyššou hodnotou SPF však neznamená, že ho stačí aplikovať menej často. „Keď ste vonku, odporúča sa znovu aplikovať SPF [opaľovací krém] každé dve hodiny a tiež aj po plávaní alebo aktivitách zahŕňajúcich nadmerné potenie,“ hovorí Dr. Ugonabo. To platí bez ohľadu na typ prípravku alebo jeho hodnotu SPF.Mýtus č. 4: Pokiaľ je opaľovací krém vodoodolný, nemusíte ho aplikovať opakovane.
Podľa FDA nie je možné žiadny opaľovací krém považovať za úplne vodoodolný (alebo „odolný voči poteniu“).3 Väčšinou budú vodoodolné iba čiastočne. Prípravky označené ako „vodoodolné“, ako napr. CeraVe Hydratačný krém na opaľovanie, pomáhajú zabrániť tomu, aby sa aktívne zložky opaľovacieho krému zmývali z pokožky, keď ste vo vode. Majte však na pamäti, že vodoodolné opaľovacie krémy treba počas dňa znovu nanášať najmenej každé dve hodiny a tiež vždy po plávaní alebo po aktivite, pri ktorej sa spotíte. „Odporúčam so sebou nosiť cestovnú verziu krému, aby ste ho mohli jednoducho kedykoľvek naniesť,“ radí Dr. Ugonabo.
Mýtus č. 5: Tmavšie odtiene pleti nepotrebujú ochranu pred slnkom
Ľudia sa tiež často mylne domnievajú, že osoby s tmavším odtieňom pleti nemusia používať opaľovací krém. „Niektorí ľudia sa možno nespália tak rýchlo, ale to neznamená, že ich koža nie je vystavená slnečnému žiareniu,“ vysvetľuje Dr. Ugonabo. „Ako dermatologička odporúčam, aby každý, bez ohľadu na typ, odtieň alebo textúru pleti, používal opaľovací krém každý deň po celý rok.“ Slnečné žiarenie môže poškodiť všetky odtiene pleti a spôsobovať rakovinu kože a viditeľné známky starnutia pleti. „Mnoho mojich pacientov s pleťou bohatou na melanín sa obáva predčasného starnutia a zhoršovania tmavých škvŕn,“ konštatuje.
Dr. Ugonabo zistila, že jej pacienti s tmavšou farbou pleti často dávajú prednosť tónovacím opaľovacím krémom, najmä tým s rôznymi odtieňmi alebo univerzálnym odtieňom, ktorý dobre splynie s ich pleťou. Jedným z príkladov je CeraVe Hydratačný tónovací minerálny opaľovací krém na tvár SPF 30, ktorý má jemný odtieň navrhnutý tak, aby dokonale splynul s každou pleťou a zároveň zanechal čistý, prirodzený vzhľad..
Mýtus č. 6: Pokiaľ sa budete zdržiavať v tieni, nemusíte používať opaľovací krém
„Vyhľadávanie tieňa, napríklad pod slnečníkom, môže byť užitočné na ochranu pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia,“ hovorí Dr. Ugonabo. „Neodporúčam to však ako jediný spôsob ochrany pred slnkom.“ Okrem ochranných opatrení, ako je vyhýbanie sa slnečnému žiareniu v čase najsilnejšieho slnečného svitu a nosenie ochranného oblečenia (napr. klobúkov, košieľ s dlhými rukávmi a slnečných okuliarov), je dôležité denne (a opakovane) používať opaľovací krém .
Mýtus č. 7: Namiesto opaľovacieho krému môžete použiť make-up s SPF
Niektoré kozmetické produkty obsahujú SPF filter, ale samy o sebe obvykle na ochranu pokožky proti škodlivým slnečným lúčom nestačia. Aj keď kozmetické produkty s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším môžu poskytovať určitú ochranu, nemali by nahrádzať každodenné používanie opaľovacieho krému na tvár alebo hydratačného prípravku s SPF. „Svojim pacientom odporúčam, aby si vybrali ľahký opaľovací krém, ktorý u nich nebude vyvolávať pocit ťažkej pokožky,“ hovorí Dr. Ugonabo. Pokiaľ ide o opakované nanášanie opaľovacieho krému, mnoho pacientov Dr. Ugonabo, ktorí používajú make-up, dáva prednosť použitiu opaľovacej tyčinky, púdru alebo spreja.
Tip CeraVe: Ešte pred nanesením make-upu použite ľahký hydratačný prípravok CeraVe so širokospektrálnou ochranou SPF 30, ako je naša Ultraľahký hydratačný pleťový krém SPF 30, ktorý pleť hydratuje a pomáha ju chrániť.
Mýtus č. 8: Pri šoférovaní alebo pobyte vo vnútri nepotrebujete opaľovací krém
Slnečné žiarenie vás neovplyvňuje iba keď ste vonku. Podľa Dr. Ugonabo tieň ani okno neposkytujú dostatočnú ochranu pred škodlivým UV žiarením, pretože UVA žiarenie dokáže preniknúť aj sklom. Odporúča, aby ľudia používali opaľovací krém, aj keď sa nechystajú ísť von. Použitie opaľovacieho krému každé ráno pomôže ochrániť vašu pokožku aj vtedy, keď budete musieť na poslednú chvíľu rýchlo vybehnúť von kvôli nečakaným pochôdzkam.
Tip CeraVe: Pokiaľ chcete zefektívniť svoju starostlivosť o pleť počas dní, kedy zostávate doma, vyskúšajte CeraVe Hydratačný pleťový krém AM. Tento viacúčelový hydratačný prípravok obsahuje širokospektrálnu ochranu SPF 30, ceramidy a niacínamid, takže v jedinom kroku pokožku hydratuje a pomáha ju chrániť pred slnečným žiarením*.
*Na ochranu proti slnečnému žiareniu krém aplikujte znova aspoň každé dve hodiny.
Mýtus č. 9: Všetky opaľovacie prípravky zanechávajú biele stopy'M
Termín „biele stopy“ popisuje bielo sfarbené zvyšky, ktoré môžu na pokožke zanechať niektoré opaľovacie prípravky. „Niektorí pacienti hovoria, že neznášajú biele stopy a chcú sa im vyhnúť,“ vysvetľuje Dr. Ugonabo. „Obvykle im hovorím, že opaľovacie krémy už značne pokročili a novšie prípravky sú sofistikovanejšie.“ Mnoho moderných opaľovacích krémov je špeciálne vyvinutých tak, aby sa ľahko vstrebávali a nezanechávali biele stopy. Dr. Ugonabo tiež odporúča zvážiť tónovacie opaľovacie krémy, ktoré obvykle lepšie splývajú s tmavšími odtieňmi pleti.
Mýtus č. 10: Pokiaľ budem používať opaľovací krém, nebudem mať dostatok vitamínu D
„Niekoľko štúdií preukázalo, že ľudia môžu denne používať opaľovací krém a pritom si udržať dostatočnú hladinu vitamínu D,“ vysvetľuje Dr. Ugonabo.5 Svojim pacientom radí, aby sa zamerali na získavanie vitamínu D z potravy alebo potravinových doplnkov a nespoliehali sa [len] na slnko. Ak máte otázky týkajúce sa vašej výživy, objednajte sa k lekárovi, ktorý vám poskytne individuálne poradenstvo.
Mýtus č. 11: Opaľovací krém sa nikdy neskazí
Aj opaľovací krém má dátum spotreby. Podľa FDA musia mať všetky opaľovacie prípravky na etikete uvedený dátum spotreby alebo si musia zachovať svoju účinnosť po dobu najmenej troch rokov.6,7 Dermatológovia vo všeobecnosti odporúčajú vyhodiť všetky staré opaľovacie prípravky. Nenechávajte opaľovací krém vystavený priamemu slnku alebo extrémnym teplotám, pretože to môže spôsobiť jeho rýchlejšiu expiráciu alebo zníženie účinnosti.
Na pomoc s výberom vhodného opaľovacieho krému alebo hydratačného prípravku s SPF pre váš typ pleti a nedokonalosti pokožky použite našu aplikáciu Find My Skincare Solution, nástroj na vyhľadávanie vhodného riešenia starostlivosti o pleť.
-
Zdroje
- „Radiation: Ultraviolet (UV) Radiation.“ World Health Organization, 21. júna 2022.
- „UV Safety: The Global Solar Ultraviolet Index.“ United States Environmental Protection Agency, máj 2004.
- „Facts About Sunscreen.“ U.S. Food And Drug Administration, 16. mája 2023.
- „How to Decode Sunscreen Labels.“ American Academy of Dermatology Association, 2023.
- Passeron T, Bouillon R, Callender V, Cestari T, Diepgen TL, Green AC, van der Pols JC, Bernard BA, Ly F, Bernerd F, Marrot L, Nielsen M, Verschoore M, Jablonski NG, Young AR. „Sunscreen photoprotection and vitamin D status.“ Br J Dermatol. november 2019; 181(5):916-931. doi: 10.1111/bjd.17992. Epub 15. júla 2019. PMID: 31069788; PMCID: PMC6899926.
- „Does Sunscreen Expire?“ Mayo Clinic, 1. decembra 2021.
- „ Sunscreen: How to Help Protect Your Skin from the Sun.“ U.S. Food And Drug Administration, 24. mája 2023.